Hot Life

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hot Life

Форум за горещ живот


    Пърхот и себорея - лечение и профилактика (сборна тема)

    розичка
    розичка
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 34
    Join date : 19.02.2016
    Age : 25

    Пърхот и себорея - лечение и профилактика (сборна тема) Empty Пърхот и себорея - лечение и профилактика (сборна тема)

    Писане by розичка Пон Фев 22, 2016 11:48 am

    Пърхот
    Пърхотът не е опасен за живота и здравето, но може сериозно да ви "отрови" всекидневието. Какви ли не средства се използват дори и за временно надмощие над него. В какво се състои тайната на неговата непобедимост и как да го накараме да капитулира?

    В бита под термина "пърхот" се разбират дребни, светли люспички, които се образуват по кожата на окосмените части на главата. Те се отделят лесно от кожата и в изобилие "украсяват" не само косата, но и дрехите – нещо, което наистина може да раздразни човек.

    Мнозина смятат пърхота за болест. Симптомът на заболяването се нарича в медицината себореен дерматит – нарушена функция на мастните жлези, която се изразява в повишено отделяне на кожна мазнина или качественото й изменение.

    Пърхотът, както и себорeята, биват най-различни. При суха кожа на главата люспичките са сухи, сивкаво-бели и се отлющват лесно. При повишено отделяне на мазнини люспите имат мазен вид, жълтеникав цвят и се отделят от кожата по-трудно. В този случай се говори за мазна себорея или така нареченият стеаринов пърхут.

    Втората причина за появата на пърхута е действието на микроскопичната гъбичка Malassezia Furtur. Медиците твърдят, че този микроорганизъм живее върху кожата на тялото и главата на човека постоянно и може да не му причинява никаква вреда. Именно себероята, т.е нарушението на работата на мастните жлези, създава благоприятни условия за размножаването на паризитиращата гъбичка, която се храни с кожна мазнина и води до появата на малки люспички – пърхот.

    Причините за заболяване от себорея, а оттук и за появата на пърхот, са много. Това са и вътрешните нарушения в организма – хормонални, нервни, имунни, инфекциозни заболявания, наследствена предразположеност, хранителна алергия, нерационално хранене с недостиг или липса на витамини, стрес и преумора. Днешните неблагоприятни въздействия като замърсената околна среда, лошата грижа за косата, злоупотребата с лакове, гелове, бои за коса и даже студеното зимно време също способстват появата на този проблем.

    За съжаление лекарите са констатирали, че пълното излекуване на себореята е навъзможно. Проявата й може само да бъде намалена и в последствие контролирана. Ето защо всички лечебни средства против пърхут трябва да се употребяват редовно и постоянно, за да се унищожават паразитиращите гъбички. Достатъчно е неголяма пауза в използването им – и пърхотът се появява отново.

    При комплексно лечение в качеството на допълнително средство в борбата против пърхота може да се използват различни настойки, лосиони, изплакващи средства, които съдържат сок от алое и масло от чаено дърво. При мазен пърхот нелош ефект дава натривката на кожата на главата с пресен лук, който премахва слоя мъртви клетки на епидермиса, той като е богат на сяра. Друг вариант е алтернативната медицина или така наречените ‘бабини рецепти’. Не забравяйте,че когато решите да използвате някой от тези методи го правите на своя отговорност.

    Диетата също е важен елемент от борбата с пърхота. Употребявайте повече продукти, богати на витамини от групата В, особено витавин В6, а също и съдържащите ги лекарствени препарати. Ограничете употребата на захар и животински мазнини.

    Понякога хранителните алергии провокират появата на пърхот. При индивидуална непоносимост към продукти се въздържайте от употребата на шоколад, орехи, някои морски продукти /например мекотели/. И разбира се в качеството на профилактични мерки трябва да използвате индивидуални гребени, четки и украшения, чрез които могат да се предават злополучните гъбички. За съжаление процедурата на лечение на пърхота е много продължителна и да очаквате ранен ефект, след 1-2 месеца, е немислимо.


    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Най-леката форма на себорейна екзема е пърхотът по окосмените части на главата.

    Симптоми
    Засяга се окосмената част на главата. Характеризира се с трецивидно излющване на сиви, сухи, или мазни люспи, придружено от лек или по-силен сърбеж. Понякога могат да се образуват корички, под които кожата е зачервена. Може да се стигне до разреждане на косата или дори до оплешивяване.

    Причини

    Като при себорея (виж мако по-надолу).

    Лечение
    То е насочено към отстраняване първопричината за появата на пърхота.

    --------
    Ето няколко от ‘бабините’ рецепти срещу пърхот.Напомням,че ако решите да ги използвате го правите на своя отговорност.

    1) „към един-два добре разбити жълтъка прибавяме две-три супени лъжици рициново масло една ампула витамин А и малко спирт.Сместа се нанася в корените на косата,завива се с топла ,влажна кърпа,полиетиленова шапка и най-отгоре с хавлиена кърпа.Престоява 1 час и се измива с шампоан.Прилага се веднъж седмично.”

    2) „Рициново масло стопли леко и го втрий в корените на косата, а после по цялата дължина.
    Измийте след 1-2 часа.
    Постепенно ще премахнете сухия пърхот.”

    3) „Смесете 10мл рициново масло 10г хинин на прах, 100мл спирт и 3 капки лавандулово (розово, чесново или розмариново масло).
    Втрийте сместа в корените на косата всеки ден в продължение на 1 седмица.
    После направете прекъсване от една седмица и повтаряйте манипулацията до изчезването на пърхота.”

    Преди да посетите личния си лекар може да опитате някой от шампоаните против пърхот които са на пазара.


    Факти и заблуди за пърхота като заболяване:

    Заблуди

    - Пърхотът се появява вследствие на лоша обмяна на веществата, неподходяща диета и лоша хигиена;
    - Пърхотът е заразен;
    - Люспещата се кожа е суха кожа;
    - Страдащите от пърхот обикновено търсят лекарска помощ;
    - Продуктите против пърхот лекуват кожата, но увреждат косата;
    - Лющенето на кожата е единствения симптом на пърхота;
    - Пърхотът е характерен само за възрастни;
    - Противопърхотните шампоани могат да доведат до избледняване на цвета или дори до увреждания на боядисаната коса.


    Факти

    - Пърхотът се причинява от Malassezia - микроскопични гъбички, които се появяват по естествен начин и много бързо се размножават;
    - Всеки има микроскопични гъбички по кожата на главата си. Понякога те не могат да бъдат контролирани, причинявайки люспи и сърбеж;
    - Проучванията показват, че над 90% от хората, които си мислят, че имат суха кожа, всъщност страдат от пърхот;
    - Хората, които имат пърхот много по-често се обръщат за съвет към фризьора си, отколкото към лекар.
    - Противопърхотните продукти, съдържащи Zinc Pyrithione, са леки и нежни към косата;
    - Обилните бели люспи, сърбежът, възпалената, суха или груба кожа на главата са симптомите на пърхота;
    - Тийнейджърите над 13 години могат да имат същото разпространение на пърхот, както и възрастните, заради хормоналните промени, които настъпват през пубертета;
    - Противопърхотните шампоани, които съдържат Zinc Pyrithione не влияят по различен начин върху цвета на косата, от козметичните шампоани и са безвредни за всекидневна употреба за всички типове коса, включително боядисаната;
    - И мъжете и жените страдат еднакво от пърхот;
    - Масажът на кожата е приятен и помага за ексфолиацията на кожата, но манипулацията на кожата не лекува състоянието и люспите се появяват отново след няколко дни.
    розичка
    розичка
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 34
    Join date : 19.02.2016
    Age : 25

    Пърхот и себорея - лечение и профилактика (сборна тема) Empty Re: Пърхот и себорея - лечение и профилактика (сборна тема)

    Писане by розичка Пон Фев 22, 2016 11:50 am

    Себорея

    Описание :
    Себореята се явява по време на пубертета. Най-силно е изразена в младежката възраст, но може да продължи и до 40-годишна възраст и дори по-късно, като от време на време намалява, а след това се увеличава.

    Причини за себорея
    Себореята се дължи на смущения в мастната обмяна на кожата, изразени в нарушено отделяне на мастната секреция от мастните жлези. Отделените кожни мазнини не само се повишават, но се променя и химическият им състав.

    Локализация на себорея
    Себореята се явява по тези места на кожата, където има повече мастни жлези и косми - по челото, носа, брадичката, гръдната кост, между плешките; тя също засяга големите кожни гънки: под мишниците, под гърдите, в слабините и окосмените области. В периода на половото съзряване под влияние на повишено отделяне на хормони се увеличава отделянето на кожната мазнина и се променя нейният качествен състав.

    Фактори, засилващи себорея

    Много са факторите, които предизвикват и засилват себореята: нарушена дейност на нервната система, смущения в обмяната на веществата, затлъстяване, неправилно хранене, хроничен запек, нечистоплътност и т. н. Себорейната кожа е източник за много неприятни изживявания на девойките и младите жени. Тя е мазна, лъскава, лесно се възпалява и зачервява, лесно се инфектира.

    Патологични изменения, причинени от себорея

    При наличност на себорея лесно възникват различни патологични кожни изменения - в пубертета: разширени пори, черни и бели точки, пъпки; след пубертета: плешивост, себорейна екзема, гнойни пъпки, розацея; в старческата възраст: старчески брадавици и др. Основният състав на кожната мазнина са две течни мастни киселини - олеинова и палматинова, и една твърда - стеаринова мастна киселина. В някои случаи себореята преминава в по-тежко заболяване – псориазис. Информация за него,разбира се можете да откриете в интернет.

    Видове себорея
    Съществуват два вида себорея в зависимост от това, кой вид мастна киселина преобладава и увеличената мастна секреция. При мазната (течната) себорея в отделената кожна мазнина преобладава олеиновата киселина, която придава блясъка и мазния вид на кожата. Кожата има разширени пори и прилича на портокалова кора. Течната себорея засяга повече хората с тъмна кожа - брюнетите и негрите. Най-често се засягат лицето, окосмената част на главата и гърдите. Пърхотът или люспите по кожата сивкавобелезникави мазни корички и епидермални люспички. При суха себорея в кожната мазнина преобладава стеариновата киселина, която е по-гъста. Отделената мазнина сe събира в отводния канал и в отвора на космено-мастната торбичка и образува запушалка от тестоподобна, сивобелезникава материя, която се изтисква като червейче с черна точка на върха.

    Сухата себорея е по-честа у хората със светла кожа - блондини. Най-често засяга лицето, гърба, гърдите и окосмената част на главата. По лицето се образуват кръгли розови петна (лишеи), покрити с дребни белезникави люспички. По окосмената част на главата се явяват в голямо количество дребни и сухи белезникави люспички - пърхот, от който космите изглеждат като напудрени, кожата е суха на вид.

    Възможно е да се срещнат случаи на смесена себорея. В такива случаи мазната себорея се появява по кожата на носа, челото, брадичката, а по бузите и окосмената част на главата е налице сухата. Има вероятност от едната форма да премине в другата.

    Лечение на себорея
    Предпазването и лечението на себореята са трудни и изискват търпение и постоянство. Преди всичко при жените е необходимо да се регулира половата функция, т. е. менструацията да е редовна.
    Необходимо е да се лекуват всички патологични отклонения в организма - на вътрешните органи и нервната система. Cебореята и нейните усложнения, като екзема, инфекция и др., трябва да се лекуват от лекар. За предпазването от себорея и регулирането на мастната функция на кожата най-подходящи са естествените профилактични и лечебни мерки. Преди всичко строго поддържане чистотата на кожата и спазване на хигиенни мерки както при мазна кожа. При себорея е необходимо да прекарвате повече на чист въздух и да се облъчвате на слънце( на море или планина). Полезни са и серните минерални бани (не само за къпане, но и за пиене). Сярата нормализира мастна секреция на кожата и дейността на червата (премахва запека), като се приема през устата, смесена с мед или захар. Някои хора при употреба на сяра получават колит. При себореята трябва да се избягват много тлъстите, консервираните и пикантните храни (ограничава се и захарта). Да се приема предимно вегетарианска, богата на витамини храна. Прясна бирена мая, богата на витамин В, има добро лечебно действие.

    Кожата на хора със себорея е предразположена към развитие на кожни заболявания.

    Върху себорейна кожа се образуват:
    през пубертета - комедони, милиуми и акне
    след пубертета могат да се развият заболявания като себорейна екзема, розацея, алопеция
    в по – напреднала възраст – брадавици, ринофима и други заболявания.


    Нелекуването на себореята води до себорейна екзема. Този вид екзема представлява раздразнено, възпалено състояние на кожата във връзка с усилената дейност на мастните жлези в нея.

    Симптоми.
    Засягат се окосмената част на главата, лицето особено от двете страни на носа и зад ушите, гърбът, големите кожни гънки. Образуват се зачервени, плътни подутини, покрити със сухи дребни или по-дебели мастни люспи.

    Не избягвайте да посетите лекар и при най-малко съмнение за това заболяване!

      В момента е: Сря Май 15, 2024 1:56 pm